Vlaky a tramvaje

7 ep.

Živé přenosy pro všechny train-spottery, šotouše, railfans a dráhaře. Díky sérii pořadů Slow TV jim už žádný vlak neujede.

 

Zobrazit více

V PŘÍPADĚ VÝPADKU PROSÍM PIŠTE NA [email protected] DOČKÁTE SE RYCHLÉ OPRAVY PŘENOSU. DĚKUJEME!

Alternate Text
Řazení
Nejnovější
  • Abecedně A-Z
  • Nejnovější
  • Nejsledovanější

Hlavní nádraží

Sledujte, jak se pod jednou střechou setkávají vlaky z celé Evropy. Pražské Hlavní nádraží je je největším osobním nádražím v Česku. Díky Slow TV kameře se můžete na Hlavák podívat z výšky, poslechnout si hlášení staničního rozhlasu i ruch nádražní haly. Na podrobné informační tabuli se dozvíte, ze kterého nástupiště “váš” vlak odjíždí, kam míří i odkud přijel. Přes den si přes kameru můžete sami zkontrolovat stupeň dopravy na magistrále

Kamera zabírá celé kolejiště z jižní strany až po šesté nástupiště. Sedmý peron je bohužel mimo záběr, protože po pravé straně brání výhledu budova. Kameru není ani možné bezpečně umístit a uchytit více „doleva“.

Poměrně vzácnými hosty jsou na pražském hlavním nádraží nákladní vlaky. Pokud to provozní situace vyžaduje, občas tam nějaký zavítá. Většinou v noci, během doby, kdy je nádraží uzavřeno. S trochou štěstí lze zahlédnout i přepravu vozů do opravy a nebo do šrotu (většinou v noci). Občas jsou k vidění „dráteníci“. Žlutý pracovní vůz na opravu trolejí, který na hlavním nádraží „parkuje“ a vyjíždí na pravidelné prohlídky a samozřejmě k mimořádnostem.

 

Poděkování partnerovi:

Za pomoc při umístění kamery děkujeme firmě REDSIDE investiční společnost, a.s., která nabízí prvotřídní investiční řešení pro instituce a individuální investory v oblasti správy alternativních investičních fondů. 

https://www.redsidefunds.com/

Technologické řešení:

Živý přenos z Hlavního nádraží snímá IP kamera Axis P1365 s 80mm objektivem a funkcemi Lightfinder a WDR pro kvalitní barevný obraz v různých světelných podmínkách a dokonce i v noci. Streamovací aplikace CamStreamer společnosti NetRex nahraná přímo v kameře dokáže spojit v reálném čase obraz a zvuk ze dvou různých zdrojů a poslat finální video bez jakéhokoli mezičlánku přímo do přehrávače Mall TV. Systém je připojen k internetu s použitím 4G LTE sítě společnosti O2.

 

Oustecké nádraží

Nádraží v Ústí nad Orlicí je výjimečné v mnoha ohledech. Železniční trasa je zde velmi exponovaná a budova samotného nádraží je chráněnou památkou – patří k nejstarším a nejzachovalejším nádražním budovám v Česku. Jednoduše ráj pro každého fanouška železnice. V živém přenosu můžete sledovat projíždějící osobní i nákladní vlaky. Díky informační tabuli navíc přesně víte, odkud a kam míří.

Poděkování partnerovi:

Za pomoc s umístěním kamery děkujeme společnosti Oustecké nádraží, která byla založena a účelem odkupu zanedbané památkově chráněné bývalé výpravní budovy v železniční stanici Ústí nad Orlicí od dosavadního vlastníka - Českých drah. Cílem společnosti je budovu opravit, provozovat a v co nejširším rozsahu využít ke službě veřejnosti a pronájmům.

Technologické řešení:

Video snímá IP kamera Axis Q1615. Streamovací aplikace CamStreamer společnosti NetRex nahraná přímo v kameře dokáže spojit v reálném čase obraz a zvuk ze dvou různých zdrojů a poslat finální video bez jakéhokoli mezičlánku přímo do Mall TV. Systém je připojen k internetu s použitím 4G LTE sítě společnosti O2.

 

V případě VÝPADKU nám prosím napište na [email protected]. Opravy přenosu se tak dočkáte nejrychleji. Děkujeme, že nám pomáháte!

Nádraží Čerčany

Nádražím v Čerčanech prochází hned několik železničních koridorů. Ten nejstarší, z Prahy do Benešova, vznikl už v roce 1871. Zajímavostí pro všechny šotouše a train-spottery jsou rovněž tratě číslo 210 a 212, které získaly lidový název Posázavský pacifik. V živém přenosu z historické vodárenské věže můžete pozorovat projíždějící vlaky a možná zahlédnete i historickou parní lokomotivu, která do Čerčan čas od času zavítá. Dokonalý přehled získáte díky podrobnému jízdnímu řádu.

V Čerčanech také najdete jednu z nejkrásnějších tratí v Česku, lidově pojmenovanou Posázavský pacifik. Technicky se jedná o dvě železniční tratě, a to s číslem 210 (tzv. Dolní Pacifik) a 212 (tzv. Horní Pacifik). Zatímco Dolní Pacifik byl uveden do provozu v roce 1897, Horní Pacifik si na první lokomotivy musel ještě 4 roky počkat. Obě tratě se brzy staly hojně vyhledávanými mezi trampy - právě jim vděčíme za jejich lidové pojmenování.

Poděkování partnerovi:

Kamera je umístěna na historické vodárenské věži Spolku Posázavský Pacifik, který propaguje železnici a turistiku v Posázaví. Věž, která měla být v rámci přestavby železniční stanice v letech 2006-2009 zbourána, byla díky vstřícnosti hlavního projektanta, podpory obce, finančního příspěvku EU a nadšení členů spolku zachráněna a opravena. V současné době je objekt využíván jako klubovna a příležitostně otevřené muzeum vodárenských věží na železnici. Pracuje se na parkových úpravách včetně umístění funkčního vodního jeřábu - gránu a zahradní modelové železnice. V plánu je vytvoření stylové industriální kavárny s terasou se zázemím pro turisty a cykloturisty.

Technologické řešení:

Video snímá IP kamera Axis Q3505-VE. Streamovací aplikace CamStreamer společnosti NetRex nahraná přímo v kameře dokáže spojit v reálném čase obraz a zvuk ze dvou různých zdrojů a poslat finální video bez jakéhokoli mezičlánku přímo do přehrávače Mall TV.

Komunitní partner pořadu Trainspotting:

Při komunikaci tématu spolupracujeme s experty z redakce ŽelPage ,která vydává magazín o drážní dopravě nejen v České republice, kalendář výletních vlaků a dalších zájmových akcí, výběrovou fotogalerii, řazení osobních vlaků a další databáze informací o kolejové dopravě.

 

Mazačka

Je to český unikát. Mazací tramvaj, oficiálním jménem Tatra T3 s evidenčním číslem 5572, obyvateli Prahy důvěrně přezdívaná Mazačka. Na svých cestách po hlavním městě má za úkol mazat koleje, aby snížila hluk a opotřebení kolejnic i tramvajových kol ostatních vozů. Při své nikdy nekončící práci ujede denně v průměru přes 200 kilometrů. Je tak zdaleka nejvytíženějším vozem nejen ve flotile pražských speciálních tramvají.

V ulicích ji můžete pravidelně potkávat od ledna 2015. Generální opravou prošla Mazačka roku 2016. Získala nový lak v původním designu, na korbu nový náklad a s ním i novou funkci - díky kropicí nádrži zvládne i zavlažování zatravněných pásů mezi kolejemi.

Technologické řešení

Kamera Slow TV sleduje v přímém přenosu dění za tramvají ze zadní stěny kabiny. Instalace a vysílání probíhá ve spolupráci s Dopravním podnikem hlavního města Prahy. Obraz snímá IP kamera AXIS Q3505-VE poskytující barevný obraz ve dne i v noci. V její paměti je nahraná aplikace CamStreamer společnosti NetRex, která umožńuje přenos videa přímo z kamery do přehrávače Mall TV. Systém je připojen k internetu s použitím 4G LTE sítě společnosti O2.

Mazačka často mění trasu, potkat ji proto můžete opravdu všude, kde vedou tramvajové koleje.

 

Produkce: Taktiq Communications

TAKTIQ Communications je komunikační agentura působící v oblasti IT/T a pořadatel konferencí i komunitních eventů.

Odpovědná redaktorka: Leona Daňková

Technik: Petr Kospach

Kontakt: [email protected]

― Živý přenos